DÜŞME KAZALARININ NEDENLERİ

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistik verilerine göre, inşaat sektörü yaşanan is kazaları, ölümler ve yaralanmalar konusunda ne yazık birinci sırada bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistik verilerine göre, inşaat sektörü yaşanan is kazaları, ölümler ve yaralanmalar konusunda ne yazık birinci sırada bulunmaktadır. Düşme kazaları sektördeki kazaların yaklaşık %50 sini oluşturmakta ve ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Kazaların ardından yapılan araştırmalar saha güvenliği yönetiminin zayıf olduğu sonucunu çıkarmaktadır.

Bilgi ve tecrübe eksikliği, yanlış görev paylaşımı ve kurallara gerektiği kadar uyulmaması kazaların meydana gelmesine yol açan bazı faktörlerdendir. Bu durumlar işveren veya çalışandan kaynaklanıyor olabilir.

Doğru yaklaşım, gerekli yeterlilik ve doğru ürün seçimi kazaların önüne geçmek ve saha güvenliğin artırılmasındaki temel faktörlerdir. Bu faktörler ışığında  Kalite Güvenlikli Kenar Koruma sistemleri uygun metotla kullanıldıkları zaman düşme kaynaklı kazaların çok büyük bir kısminin önüne geçilmiş olur.